Що робити та чого чекати для НУШ?
Нещодавно ми бачили як у програмі "Право на владу" кандидат в президенти визвав свого експерта в системі навчання. Сергій Бабак заявив, що напрямок курсом триватиме: "відповідно до вимог сучасного світу і майбутнього".
Тож НУШ продивжить діяти. Сказати змінюйтесь це одне. А мотивувати одразу вчителя, учня, батьків – складніше.
Звичайно, багато хто бажає змін та прагне до них. Статистика каже так: 80% чекають на вказівки від керівніцтва.
Чи не тому в фейсбук просто маса тек з готовою інформацією. Більшість скопійована одна з одної та відрізняються лише картинками?
Перед першими глобальними результатами пройде не один рік. А що можна спробувати змінити прямо зараз?
Основні причини чому не відбувається змін при новій реформ НУШ які називають самі вчителі:
Страх діяти
Нас цьому не вчили! – так каже великий відсоток вчителів. А чому саме повинні були навчити? За цим викликом ховається страх проявити власну індивідуальність та підхід до навчання. Вірити в свої сили не навчиш. Це стан душі.
Що із цим робити: озирнутися по сторонах та вибрати собі персону для прикладу. Дорослим теж потрібна підтримка образів. Повірити у власні сили іноді дуже важко. Переступити через себе легше побачивши старання інших. Зараз достатня вчителів ведуть свої блоги та пишуть статті про свій досвід. Вони теж помилялися. Зрештою приходили до результату.
Фінансова нестача
Особливо в початковій школі НУШ бюджету за вимогами зростання з кожним роком. Тут важко щось рекомендувати. Декому пощастило і керівництво змогло домогтися помочі від казначейства. Комусь вдалося достукатися до батьків. Дехто може розраховувати лише на власні сили.
Можна запропонувати не йти шляхом «скупий платити дорожче». Наприклад, купівля дешевих тек на кожен урок виллється велику суму за рік. А наступного року все повторитися. Власна розробка у вас позику годину. Можливо, тиждень після роботи доведеться сидіти в інтернеті й підбирати матеріал. Якийсь треба буде дозамовити. Коли ви будете працювати з дітьми – отримаєте добре опрацьовану схему в якій згодом потрібно буде змінювати лише деякі елементи.
У будь-якому разі доведеться тратити кошти. Та і тут де знаходиться трохи економити. Брати участь у промоакціях (мало хто замислюється про те, що підійшовши до питання не в пік сезону, є можливість отримати всі вполовину дешевше). Трансформувати пропозиції під свої можливості (якщо заморочитись та придумати свою концепцію обладнання, можна значно здешевити замовлення). Домовлятися з іншими вчителями про оптові замовлення та отримувати знижки (обладнання одного класу – на повну вартість, а трьох за знижкою в 30%).
Важкість перебудування свідомості всіх елементів системи. Надто довго вчителі працювали під тиском обов'язків. Велика кількість креативних вчителів просто забули що таке діяти на свій розсуд і не боятися отримати кару чи від комісії. І це є найголовнішою проблемою реформування.
Коли хоч одна людина з керівніцтва ще діє за старими навичками, все може зіпсуватися, навіть якщо вчитель НУШ правильно все зрозумів і вже готовий «розгорнути крила».
Всі знають, що в першу чергу зміни починаються з голови. Саме керівництво повинно реформуватися і спонукати педагогів до нової праці.
Нестача натхнення. Цей пункт витікає з попереднього. Насправді ніхто не знає як буде працювати система майбутнього. Та можливо звернути до неодинарних прийомів, що стали класичними в інших країнах. Десятиріччями вчителі інших країн проходили тім шляхом на початку якого є ми.
Відсутність практики
Курси це добре. Альо смороду не вчать працювати. Насамперед це збір рекомендацій та опрацювання стандартних питань. Гарна база для будь-якого вчителя. Навіть тієї, що працює кілька років зможе знайті щось нове, або переосмислити старі знання. Наприклад, придивіться до репетиторів. Одні мають чергу до якої не потрапити за рік. Інший має цілу стіну в дипломах та грамотах, учнів доводиться заманювати, бо не має результату.
Звучить банально, та в першу чергу потрібно саморозвиватися. Не для професії, не для учнів лише для себе. Саме той, хто ставить собі цілі росту зможе не опустити руки перед першими перешкодами. Запропонуйте ввести систему шевства. Коли кожен вчитель може допомогти новенькому, або поділитися своїми напрацюваннями.
Нестача часу
Праця над собою, над новими розробками та підготовкою займає і вільний час теж. Вчитель НУШ здатний на жертву заслуговує на визнання. Можна порадити делегувати обов’язки та звертатися за допомогою до спеціалістів. Та то нічого не варти без прихилення учнів. Тільки вони можуть надихнути вчителя на це одним словом подяки чи досягненнями. Сподіваємось, що ви зможете знайти в своєму класі тих за ради кого схочете витратити час.
Нестача сили волі в боротьбі
Звідки взятися натхненню чи прагненню до перемоги над труднощами якщо нівелюються розробки. Школа це перед усім учень. Не навчити того, хто не хоче вчитися.
Так, всі знають, що в можливості зацікавити малюка і проявляється кваліфікація вчителя. Та що може зробити педагог коли сама система дає ледащі інші шляхи.
- закриття сесій за гроші та отримання атестата в будь-якому разі
- неповага учнів через батьківське відношення до педагога як до
- обслуговуючого персоналу
- закриття сесій за гроші та отримання атестата в будь-якому разі
- можливість бути держслужбовцем з низькими оцінками
- репетиторство за гроші замість роботи на уроках
- спонсорство за оцінки
- витягування для двієчників «хорошої статистики»
Це почуття не оминати жодного. Кожен хто чесно працює стикався з несправедливістю умов праці. Пройде ще багато років перш реформа дасть свої плоди. Та без віри в майбутнє і своє діло не обійтись.
з повагою, https://uchsnab.com.ua